Purchase CD
Resmi Web Sitesi
İDİL BİRET ARŞİVİ
Türkçe | English | Deutsch | Français
 • İlke Boran ile söyleşi
 • Basın Bülteni
 • İdil Biret Arşivi (IBA)

  IBA, İdil Biret'e ait sanatçı etiketi, 2008.

  I. Repertuvar

  İdil Biret tüm zamanların piyanistleri arasında en geniş repertuvara sahip olanlardan biri olarak kabul ediliyor. Biret'in dağarı yüzün üzerinde piyano konçertosunu, piyanolu oda müziğinin büyük bir bölümü, Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Debussy, Schumann, Prokofiev, Rahmaninov, Ravel, Scriabin ve Çaykovski'nin başlıca piyano eserlerini içeriyor. 20. yüzyıl repertuvarı, Bartok, Berg, Boulez, Françaix, Ligeti, Saygun, Stravinsky ve Webern'e uzanan geniş bir kapsamda. (Bakınız: biyografi)

  II. Idil Biret Arşiv/Diskografi

  İdil Biret 1949 yılının Kasım ayında Fransız radyosu stüdyolarına (RTF - Fransız Radyo ve Televizyonu) girerek ilk kayıtlarını gerçekleştirdiğinde sekiz yaşındaydı. Bu kayıtta Couperin, Bach, Beethoven ve Debussy'nin eserlerini çalmıştı. Aradan geçen zaman zarfında İdil Biret dokuz ayrı kayıt markası altında - Pretoria, Vega, Decca, Atlantic/Finnadar, Pantheonn, EMI, Naxos, Marco Polo, BMP - seksenden fazla uzunçalar ve CD'ye imza attı, sayısız radyo ve televizyon programına katıldı. Beethoven'ın 9 senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, Naxos için yapılan Brahms, Chopin ve Rahmaninov'un tüm piyano eserleri serileri, Boulez'in sonatları ve Ligeti'nin etüdleri bunlar arasında en önemlileriydi. İdil Biret Arşivi piyanistin tüm profesyonel kayıtlarını ve radyo/televizyon için yaptığı kayıtların birçoğunu içeriyor. Daha önceki yıllarda yayınlanan uzunçalarların telif haklarının elde edilmesiyle, bu eski kayıtlar, ticari olarak ulaşılabilir olmayan diğer canlı performanslar ve yeni kayıtlar IBA etiketi altında, CD formatında ve dijital ortamda sunulacak. Piyasaya çıkacak ilk bölüm, daha önce EMI tarafından 6 plaklık bir kutu halinde yayınlanan 9 Beethoven/Liszt senfoni uyarlaması, Beethoven'ın yeni kaydedilmiş 32 sonatı ve 5 konçertosunu içeriyor. IBA etiketi altına yayınlanacak diğer yeni kayıtlar arasında Çaykovski, Liszt, Grieg ve Schumann'ın tüm piyano konçertoları mevcut. Ayrıca Atlantic/Finnadar tarafından 1970'lerde yapılan 9 uzunçalar da IBA etiketinde gelecekler arasında.

  III. IBA Amblem ve Fikri

  İdil Biret olağandışı müzik hayatına bir çocuk dahi olarak, Ankara'da 3 yaşında başladı. 7 yaşındayken Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından eğitiminin yurt dışında yapılmasını öngören bir kanun çıkarıldı. Wilhelm Kempff ile Paris'te 2400 kişilik bir salonun önünde Mozart'ın İki Piyano İçin Konçertosu'nu çaldığında 11 yaşındaydı. 1950'lerde Wilhelm Kempff, Wilhelm Backhaus, Arthur Rubinstein, Emil Gilels ve Alfred Cortot gibi çok büyük müzisyenlerin hayranlığını kazandı. Paris Konservatuarı'nda efsanevi öğretmen Nadia Boulanger ile çalışmalarını tamamladıktan sonra Cortot ve Kempff ile özel olarak çalıştı. 1960'larda birçok önemli piyanistin sahnede olduğu bir dönemde konser sahnelerine olağanüstü bir giriş yaptı. 1960 yılında, Emil Gilels'in daveti üzerine Rusya'da Moskova, Leningrad ve başlıca Rus şehirlerini içeren 16 konserlik bir turne yaptı. 1963 yılında Rahmaninov'un 3. konçertosunu Eric Leinsdorf yönetimindeki Boston Senfoni Orkestrası'yla çalarak Amerika'daki ilk konserini verdi. Aynı yıl bu eseri Londra Senfoni Orkestrası eşliğinde Pierre Monteux yönetiminde çalmıştı. İdil Biret'in başarıları, yeni repertuvarları öğrenme ve sahnede icra etme konusundaki fenomen düzeyinde hayranlık duyulan yeteneği, müzik endüstrisini kontrol eden ve diğer sanatçıların kariyerlerini düşünen kişilerin olumsuz anlamda dikkatini çekmişti. Biret, özellikle 1970'lerden başlayarak konser ve kayıt konusunda giderek zorlaşan bir yolda, engellerle mücadele etmek durumundaydı. Alfred Brendel bir keresinde şöyle demişti: "meslektaşları, müzik yapabilmekteki kolaylık ve hızından ötürü Biret'ten her zaman korktular." Genellikle diğer sanatçıları rekabetten korumak için üretilen bu tür engeller, Naxos'tan Klaus Heymann'ın Biret'e 1989 yılında yaptığı bir öneriyle etkisini yitirdi. İdil, Naxos için dünyanın dört bir köşesinde 2 milyondan fazla satış rakamına ulaşan 40'ı aşkın CD kayıt yaparak, müzik severlerin evlerinde yer eden bir isim haline geldi.

  Tüm bunlar IBA'nın ambleminin belirlenmesinde etkili oldu. 1959 yılında Nadia Boulanger'nin İdil Biret'e gönderdiği bir noel kartında, Albrecht Dürer'e ait bir melek figürü kabartması vardı. Boulanger altına kendi el yazısıyla şöyle yazmıştı: "Küçük İdil'ime, 1959 Noeli. Melek, onu güzel ve tehlikeli yolunda korusun. Tüm kalbimle." N.B."

  İdil Biret'in yolu gerçekten de tehlikeli ve Nadia Boulanger'nin sezdiği gibi muhteşem bir güzellikte olmuştu. Hakikaten de adeta bir melek tarafından engellenemez bir şekilde korunduğu söylenebilir: piyanist birçok yeni yıldızın girip çıktığı dünya konser sahnelerinde 50 yıldan fazla ayakta kaldı. Sonuç olarak Dürer'in melek figürlü kabartması IBA'nın amblemi olarak seçildi.

  IV. IBA Dağıtım

  İdil Biret Arşiv CD'leri Türkiye'de Naxos dağıtımcısı tarafından, Almanya'da JPC tarafından Internet üzerinden dağıtılmıştı. Beethoven serisinde 3 sonat ve 6 CD'lik bir kutuda yer alan Beethoven senfoni uyarlamaları 2001'den itibaren piyasaya sunulmuştu.

  Fransa'da Buchet/Chastel, Almanya'da Stacatto Verlag tarafından yayınlanan "İdil Biret: Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti" kitabını okuyarak IBA projesi ve Idil'in yeni Beethoven kayıtları hakkında bilgi sahibi olan Klaus Heymann'ın, bu kayıtların Naxos'ça dağıtılmasını öngören teklifi bundan sonra geldi. İdil 1990'dan beri Naxos için 44 CD kaydı yapmıştı. Teklif doğal olarak kabul edildi. Böylelikle Naxos ile yeni ve heyecanlı bir işbirliği başlamış oluyordu. Arşiv kayıtları Naxos tarafından hem fiziksel olarak dünyada dağıtılacak hem de Naxos Müzik Kütüphanesi, Classics Online, iTunes, eMusic ve Amazon gibi çeşitli sitelerde dijital olarak indirilebilecek. Tüm sürümler Naxos sürümleri olarak ve Naxos'un katalog numaralarıyla anılacak. Böylelikle, IBA bağımsız ancak Naxos'la işbirliği içinde bir etiket olacak.

  V. Beethoven Edisyonu

  Beethoven edisyonu, 32 sonat, 5 Piyano Konçertosu ve Korolu Fantezi ve  9 senfoninin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamalarından oluşuyor. "Beethoven kayıtlarının yapımı" adlı bir video filmi de şu anda hazırlık halinde.

  İdil Biret dünyada Beethoven'ın tüm piyano sonatlarını, konçertolarını ve senfoni uyarlamalarını konserlerde seslendirmiş tek sanatçı unvanını taşıyor. Aynı zamanda hepsini kayda almış tek piyanist.

  Kayıt ayrıntıları

  32 Sonat: Belçika'da Brüksel yakınlarında Chamon-Gistoux kilisesinde 2001 - 2005 yılları arasında kaydedildi. (3 sonat 1994 yılında kaydedildi) Prodüktör/kayıt mühendisi: Michel Devos

  9 Senfoni uyarlaması:  Chamon-Gistoux kilisesinde 1985 - 1986 yılları arasında kaydedildi. Prodüktör/kayıt mühendisi: Michel Devos

  5 Konçerto ve Fantezi:  Ankara'da Bilkent Üniversitesi Konser Salonu'nda kaydedildi. Prodüktör/kayıt mühendisi: Günther Appenheimer. Bilkent Senfoni Orkestrası'nı Varşova Filarmoni Orkestrası Müzik Direktörü Antoni Wit yönetti. Bakınız: CD IBA 003 (Konçertolar, volüm 1) kitapçığı biyografi bölümü

  VI. IBA'nın yayın takvimi

  Beethoven edisyonunun ilk dört CD'si Aralık 2008'de, devamı 2009 yayın boyunca piyasaya çıkacak.
  Ayrıntılar için bakınız Beethoven edisyonunun yayın takvimi.

  Sorular ve daha fazla bilgi için lütfen idilbiret@idilbiret.eu adresine yazın.

  Released
  Next releases January
  Copyright © 2010 Idil Biret | Contact | www.idilbiret.eu