Resmi Web Sitesi
İDİL BİRET ARŞİVİ

IBA Naxos Basın Bülteni, Kasım 2008

Naxos İdil Biret Arşivi kayıtlarının dağıtımını yapıyor

"Kaydedilecek eserler konusunda karar verme özgürlüğüne sahip olmak, bir müzisyenin tecrübe edebileceği en mutluluk verici şeylerden biri. İdil Biret Arşivi etiketinin kurulması ve Naxos tarafından tüm dünyada dağıtılıyor olması, benim için bir rüyanın gerçekleşmesi." — İdil Biret

 İdil Biret Arşivi piyanistin profesyonel kayıtlarının tümünü, radyo ve televziyondaki performanslarını içeriyor.

2008'in Aralık ayında İdil Biret Arşivi (IBA), Naxos'un markalar ailesine katılıyor. IBA kayıtları tüm dünyada CD olarak ve Naxos Music Library, ClassicsOnline, iTunes, eMusic ve Amazon gibi sitelerde dijital formatta dağıtılacak.

Üretken piyanist Biret klasikten moderne uzanan repertuvarıyla müziğin günümüzdeki ustalarından biri.  Yedi yaşında başladığı kayıt hayatı boyunca 9 ayrı marka için 80'i aşkın kayıt yaptı. Bunun yanı sıra radyo ve televizyon programlarındaki performansları da saymak gerek. Bu kayıtlar arasında en önemlileri Naxos için yapılan 40 CD'yi aşkın Brahms, Chopin, Rahmaninov'un tüm eserleri serileri, Boulez, Ligeti ve Stravinsky albümleri idi. Ticari olarak bugüne kadar ulaşılabilir olmayan kimi CD'ler de IBA ile birlikte piyasaya sunulacak.

İlk dört albüm 2008 Aralık ayında çıkıyor
IBA, başlangıcını 19 CD'lik Beethoven edisyonunun ilk dört albümüyle yapıyor. Beethoven edisyonu, 32 sonat, 5 piyano konçertosu, Koral Fantezi ve Liszt'in 9 senfoni için yaptığı piyano uyarlamalarından oluşuyor. Bunlar arasında sonatlar ve piyano konçertoları (Bilkent Senfoni Orkestrası ve şef Antoni Wit'le yapılan) yeni kayıtlar. Liszt uyarlamaları ise ilk olarak 1986 yılında EMI/Electrola tarafından piyasaya sürülmüştü.

Şubat 2009'dan başlayarak, Beethoven edisyonunun geri kalan albümleri de sırayla piyasaya sunulacak. Biret, Beethoven'ın piyano sonatları, konçertoları ve Liszt tarafından piyano için yapılmış senfoni uyarlamalarının tamamını halkın önünde konserlerde çalmış tek piyanist unvanını taşıyor. Şu anda bu eserlerin tümünü kayda alan ilk piyanist unvanını da alıyor. Beethoven Kayıtlarının Yapımı adlı bir DVD de halihazırda yapım aşamasında.

Yeni kaydedilmiş başlıca konçertolar
Biret, daha sonra albüm haline getirilmek üzere Çaykovski, Liszt, Grieg ve Schumann'ın piyano konçertolarını da kaydetti. Yeni kaydedilmiş CD'lere ek olarak, Biret'in 1970'lerde Atlantic/Finnadar için yaptığı, uzun zamandır bulunamayan efsanevi kayıtlar da müzik severlerle buluşacak.

Ödüller ve yayınlar
2006 yılında Biret'in hayatı ve müzik felsefesini yansıtan İdil Biret, Fransa'da Bir Türk Piyanist adındaki kitap Fransız yayınevi Buchet-Chastel tarafından okurlara sunulmuştu. Daha sonra Türkçe ve Almanca dillerinde de yayınlanan kitap İngilizce, Lehçe, Rusça, Ermenice ve Yunanca dillerinde de kısa zamanda yayınlanacak. 2007 yılında Biret, Chopin'in kayıtları ve icraları nedeniyle Polonya Cumhurbaşkanı tarafından Üstün Hizmet Nişanı ile onurlandırıldı. Biret şu sıralarda Chopin'in piyano müziğinin yeni bir edisyonunu New York yayınevi International Music Company için hazırlıyor.

Daha fazla bilgi www.idilbiretarchive.eu sitesinde mevcut olup İdil Biret'le söyleşi için, lütfen Craig Zeichner'e czeichner@naxosusa.com ya da Şefik Yüksel'e sefikyuksel@idilbiret.eu yazınız.

Pencereyi Kapat